این بهترین ویژگی وب است

دیروز و امروز داشتم یکی از مطالب قدیمی‌تر سایت اصلی‌ام را به روز می‌کردم. آدم رشد خودش را با این کارها بهتر حس می‌کند. امیدوارم یک سال بعد هم از ویرایش فعلی این پست هم حالم بهم بخورد. و با دانش جدیدی که در آن زمان کسب کرده‌ام از نو این پست و مطالب دیگر را به روز کنم.

وقتی که داشتم تغییرات نهایی متن را اعمال می‌کردم با خودم گفتم تا به‌روزرسانی کامل مطالب قبلی سایت نباید به خودم اجازۀ انتشار مطلب تاره‌ای را بدهم. در بازسازی مطالب قبلی کارهای تازۀ بیشتری می‌توان انجام داد.

جان کلام فصل اول کتاب استراتژی محتوا برای وب این است که لطفاً به جای انتشار مطلب تازه بروید سراغ مطلب قبلی سایت و به آن‌ها سروسامان بدهید. این یکی از بهترین توصیه‌هایی است که من در زمینۀ تولید محتوا در وب شنیده‌ام.

بهترین نتایج خودم در موتورهای جستجو را هم مدیون به روزرسانی مداوم برخی مطالب هستم. بر خلاف شبکه‌های اجتماعی که در بهترین حالت بعد از چند روز امکان ویرایش مطلب را از تو می‌گیرند. خوبی کار در وب این است که می‌توانی یک مطلب را صدها بار بکوبی و از نو بسازی. و خوشحال باشی که گوگل هر روز صدها و هزاران نفر را روانۀ مطالب تو می‌کند. اتفاقی که توی شبکه‌های اجتماعی نمی‌افتد. توی اینستاگرامم بیش از هفتصد پست دارم که عملاً دفن شده‌اند. وقتی مخاطب توی کامنت‌ها سوالی می‌پرسد نمی‌توانی لینک بدهی بگویی من در فلان پست این سوال را پاسخ داده‌ام. آن را بخوان کمکت می‌کند. اما سایت سالار است، می‌توانی لینک‌های مختلف را در کنار هم بچینی و برای مخاطب جدی و خواهان کار موثری صورت بدهی.